Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii świętej w aktualanych czasach jako uroczystość typowo komercyjna.

Otrzymanie sakramentu pierwszej komunii świętej stało się imprezą komercyjną. Nakłady pieniężne związane z owym wydarzeniem niejednokrotnie przewyższają wyliczenia rodziców. Kupno alby, sukienki komunijnej i wszelakich załączników potrzebnych dziecku do przystąpienia do pierwszej komunii i zorganizowanie przyjęcia wiąże się z wysokimi kosztami. Koszty powiązane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Każde dzieciątko, by móc dołączyć do tego sakramentu, obowiązkowo musi mieć różaniec, świecę oraz książeczkę do modlitwy.

komunia

Autor: Shauna Hawkins
Źródło: http://www.flickr.com
Owe zakupy wiążą się z wydatkiem około 60 zł. Od paru lat w kościele katolickim dzieci pierwszokomunijne mają sakrament w takich samych szatach, jakimi są alby. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być odziana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garniturki, co łączyło się z tym, że podczas mszy panowała mała rewia mody. Alby i jednakowe sukienki komunijne są wyjatkowo dobrym wyjściem, wszystkie mluchy wyglądają tak samo, nie ma przepychu i niepotrzebnego strojenia się. Ale w multum parafiach narzuca się kupno alb i sukienek komunijnych w jednej danej firmie, by wszystkie były identyczne.

Wiąże się to z tym, że rodzice nie mają możliwości szukania mniej kosztownej opcji kupna. Średnio owy strój kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym trzeba dodać jeszcze obuwie, pelerynę i ubranie na zmianę . U dziewczynek zazwyczaj są to sukienki, a dla potomków popularne garnitury. I tutaj również należy wyjąć z portfela blisko 200 zł. Rajtuzki, rękawiczki, torebka na różaniec i książeczkę, poza tym wianek na głowę, wydaje się, że są to drobiazgi, ale one też kosztują. Każdy rodzic pragnie, aby ten dzień zapisał się w pamięci jego pociechy.

Temu też robione są imprezy komunijne. Aby w maju można było urządzić przyjęcie komunijne, należy dokonać rezerwacji już sporo wcześniej, gdyż na miesiąc przed uroczystością możemy już nic nie znaleźć. Uroczystość komunijna to głównie obiad plus kawa i ciasto. Za 3-4 godziny uroczystego świętowania musimy zapłacić około 80 zł za gościa. Dużo restauracji proponuje swym gościom tańszą opcję np. z swoimi wypiekami. Zapraszając na święto komunijne 20 osób wydamy za nich prawie 1600 zł (znacznie więcej zobaczysz na tej stronie na