Podlasie – region państwa polskiego, który należałoby zwiedzić

Wśród regionów państwa polskiego wzbudzających uwielbienie znajduje się Podlasie. Ten bogaty pod względem historycznym i architektonicznym obszar ma do zaoferowania naprawdę bardzo dużo atrakcji. Doskonale sprawdza się jako miejsce na wypoczynek – zarówno latem, jak i zimą. Podlasie jest jednym z tych terenów państwa polskiego, który może pochwalić się niezwykle interesującą historią.

białystok

Autor: Tony Bowden
Źródło: http://www.flickr.com
Na przestrzeni wieków miały tutaj miejsce różne wydarzenia o mniejszej lub noclegi istebna większej randze. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że obszary, które teraz nazywane są mianem Podlasia, były częścią składową państwa Pierwszych Piastów. Prawa do tych obszarów rościli sobie Litwini, książęta Rusi i możni Mazowsza. Konflikty między królem Jagiełło a litewskim księciem Witoldem poskutkowały tym, że Podlasie przechodziło od właściciela do właściciela. Wiek XIX to czas, kiedy część Podlasia znalazła się pod władaniem zaboru rosyjskiego. Pozostała weszła do Księstwa Warszawskiego, a później Kongresowego. Po odzyskaniu niepodległości Podlasie znalazło się w granicach Rzeczypospolitej.

Podlasie to przede wszystkim ogromna wielokulturowość, co widać na każdym kroku. Już stawiając na noclegi na Podlasiu, można to zobaczyć – Wystarczy przyjechać tu w sezonie wakacyjnym, gdy organizowane są różne festyny z kuchnią regionu. Popróbować można potraw nie tylko polskich, ale również litewskich oraz tatarskich. Wszystko smakuje wyśmienicie! Ci, którzy wolą wypoczynek w bliskości z naturą powinni zdecydować się na noclegi na Podlasiu. Położone są tu rezerwaty przyrody, parki narodowe i lasy, w których zobaczyć można bogaty świat roślin i zwierząt.

Puszcza Białowieska to nie jedyne miejsce! Godne odwiedzenia są takie miejsca, jak Kładka Nad Narwią, Silvarium oraz Arboretum. Architektura religijna to kolejne atrakcje.Podlasie to również region zabudowy kultu religijnego. Znajduje się tutaj mnóstwo obiektów sakralnych, które wzbudzą zachwyt nie tylko w ludziach wierzących. Godny zobaczenia jest Klasztor Kamedułów – duchownych, których jedną z reguł jest milczenie. Święta góra Grabarka odwiedzana jest przez wyznawców Prawosławia. Fascynaci sztuki powinni zwiedzić Muzeum Ikon leżącego w Supraślu. To rzecz jasna nie wszystkie zabytki zasługują na odwiedzenie.