O jakich kwestiach trzeba pamiętać, kiedy projektujemy ubrania dla wojska? Jakiego rodzaju czynniki mogą na to wpływać?

Mimo wciąż większego nasycenia różnego rodzaju nowymi środkami wykrywania, kamuflaż ochraniający sprzęt oraz żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym na pewno stale rozpisywane konkursy na nowej generacji wzory maskujące oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, jakie są przeprowadzane jednocześnie przez armie, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Wybór ubiorów z kamuflażem to na pewno przedmiot różnych dyskusji na forach graczy ASG, jak również fanów outdooru. Zaś pośród toczonych dyskusji argumenty czysto merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami oraz modą.

militaria

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W jaki sposób w związku z tym wybrać najlepszy sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne – więcej informacji? W funkcjonowaniu ludzkiego wzroku, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne oraz widzenie centralne. To pierwsze jest jakby systemem nawigacyjny, jaki otrzymaliśmy w darze od natury.

Jego podstawową rolę jest danie nam informacji, gdzie możemy coś znaleźć. Informacje te biorą się najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym skupiamy swój wzrok oraz myśli.

Nie zwlekaj! Jeżeli interesuje Cię ten tekst, to następny interesujący fakt ukryty jest w tym linku. Zostaw nam własny opis – będzie nam niezwykle miło.

Widzenie tego rodzaju umożliwia nam przykładowo dosyć bezpiecznie poruszać się po chodniku, pomimo że zajmujemy się czymś innym, na przykład pisaniem wiadomości tekstowej. Widzenie drugiego typu to system identyfikacji, jaka polega na umieszczaniu przedmiotów, na które zwracamy uwagę, w kontekście naszej pamięci, albo wyrażając się bardziej ogólnie – intelektu.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com
To powoduje, iż nasz mózg może określić, z czym dokładnie mamy do czynienia.

Kiedy przejdziesz do meritum sprawy, to pamiętaj, że masz możliwość uzyskać pozostałe informacje na opisywany wątek – przeczytaj tutaj (https://www.strojemikolaja.pl/) wszystko, co okazuje się potrzebne tu.

Funkcjonuje to w ten sposób, iż w dużym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to widzenie przestrzenne), lecz jesteśmy w stanie powiedzieć, że jest to czapka albo kaptur. Takie właśnie rodzaje widzenia dają nam nowego rodzaju możliwości dla projektantów kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu lub też kontrast na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, który dokładnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najmniej skomplikowaną jego formą jest ubiór wykonany z tkaniny o jednej barwie, która jest uśrednieniem panującej w danej przestrzeni palety kolorów. O tym więc muszą pamiętać projektanci, lecz również w innego rodzaju sytuacjach, kiedy dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne – porównaj narzędzia.