Nieco o modzie i o gospodarce

W naszym rozwijającym się coraz to szybciej państwie drogi ekspresowe budują się dzisiaj aż furczy. Nic to iż od początku budowy przez sporą część czasu z autostradą niedaleko mego miejsca zamieszkania nic a nic się nie działo, a nadmieniona służyła za dobry jakościowo spacerniak dla kobiet z pociechami.

odzież

Autor: Wójcik
Źródło: Wójcik
W owym pośpiechu o charakterze ślimaczym popularny robi się znowu zapomniany już trochę PRL.

Po przeanalizowaniu tego tekstu, polecam szydełka aluminiowe odmienne informacje na prezentowany wątek, które okażą się równie absorbujące.

Oczywiście nie chodzi o tęsknoty do praktyk rządzenia z tamtych czasów, ale chodzi o modę. Modne stają się książki o powyższym okresie. Powstają lokale które w nazwie posiadają albo wprost nazwę PRL albo też odwołania do niego, jak dla przykładu do Fiata 126p lub innego symbolu z tamtego czasów.

Najbardziej jednakże widać taki bieg w modzie. Jak w latach młodości moich rodzicieli, modne dziewczę odziewa się w używane fatałaszki pochodzące z Zachodu. Onegdaj, 30 albo 40 lat temu takowe zachowania były spowodowane – delikatnie powiedziawszy – mizerią propozycji krajowych fabrykantów.

Oczywiście nie istniała wtenczas taka firma jak importer odzieży używanej (>>klik<<), a raczej nie istniał formalny handel zagraniczny. Na boku dało się sprowadzić

ubrania

Autor: PresKA
Źródło: PresKA

sporo acz nastręczało to sporo znajomości, samozaparcia i niemało gotówki, jednakże gotówka w Polsce Ludowej to był pomniejszy problem. W każdym z miast wojewódzkich można było odnaleźć miejsca gdzie wyprzedawał niezgodnie z prawem importer odzieży używanej z Zachodu. Do kultury wniknęły nazwy takie jak Bazar Różyckiego – miejsca jakie przez długie lata były oazami normalnej ekonomii. Oczywiście istniały one w szarej strefie tolerowanej przez władze gdyż sama władza korzystała z dobrodziejstw tychże miejsc.

Nie dziwi przeto zjawisko, że w naszej świadomości do dziś zostały przekonania iż to co z Zachodu jest lepsze, ładniejsze nawet gdy używane.

Rzecz jasna współczesna strojnisia nie musi już korzystać z podejrzanych bazarów, starczy iż wybierze się do sklepu z którym współpracuje importer odzieży używanej żeby za parę groszy i w kilka godzin poszukiwań odnaleźć coś interesującego dla siebie. Zarazem będzie modnie ekologiczna, bowiem da „drugie życie” używanym ubraniem. Zaspokajamy także w ten sposób potrzebę oszczędności i pomysłowości.