Miasto Kołobrzeg – historia oraz atrakcje|atrakcje oraz historia. Sprawdź, co warto zwiedzić nad Morzem Bałtyckim

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miejscowości w naszym kraju – jego początki sięgają VII wieku. Na obszarze obecnego Budzistowa mieszkańcy założyli tu kolonię, która to po pewnym czasie przekształciła się w grodzisko. W XIII wieku kolonia została przeniesiona w punkt ujścia Parsęty do Bałtyku. W 1255 r. Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie stając się ówczesnym ośrodkiem handlu a także rybołówstwa.

Miasto zyskało na znaczeniu kiedy w 1000 roku w trakcie Zjazdu Gnieźnieńskiego Bolesław Chrobry założył w tym mieście biskupstwo. W tym okresie Kołobrzeg był najważniejszym portem na Pomorzu Zachodnim dorównując ragą grodom takim jak Kraków, Gdańsk czy Gniezno. Kołobrzeg z racji swego położenia grał istotną rolę w czasie wojen jako port handlowy jak też wojenny. Niestety przez to miasto było wielokrotnie burzone i traciło znaczenie jako miasto kupieckie. Na szczęście już w XIX wieku zaczęto dostrzegać uzdrowiskowe walory tego miasta. W 1830 roku powstał w tym mieście pierwszy zakład kąpieli solankowych, natomiast w 1899 otwarto w tym miejscu pierwszy Dom Zdrojowy.

Kołobrzeg

Autor: zeesenboot
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesny Kołobrzeg to zarówno miasto kupieckie jak i znana miejscowość krajoznawcza, gdzie w okresie wakacji wypoczywa wielu turystów. Nad Bałtykiem odkryjemy port rybacki i wojskowy Marynarki Wojennej ale również mnogie sanatoria jak też ośrodki uzdrowiskowe. Na terytorium Kołobrzegu udokumentowano występowania naturalnych surowców sprzyjających procesom uzdrawiającym – znajdują się w tej okolicy 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Kurują się tutaj osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub narządów ruchu. Są również specjalne uzdrowiska dla dzieci chorujących na astmę albo z uczuleniami skórnymi. Wystarczy wpisać w przeglądarkę: uzdrowisko Kołobrzeg bądź sanatorium Kołobrzeg, żeby odnaleźć ośrodek dla siebie.

W Kołobrzegu rozwinęła się też turystyka sportowa (siatkasportowa.pl > tylko profesjonalne informacje) związana głównie ze sportami wodnymi. Na pięknych kołobrzeskich wybrzeżach panują ku temu świetne warunki. W czasie wakacji letnich możemy tu ujrzeć zawody siatkówki plażowej bądź osoby korzystające z paralotni. W mieście odnajdziemy też Aquapark z pływalniami sportowymi i rekreacyjnymi oraz zjeżdżalniami.