Kochajmy to co polskie

Od dłuższego czasu zalewa nas fala produktów zza granicy. Odzież, obuwie, lalki i misie, sprzęt agd, nawet pluszowa owca kupiona na Krupówkach i breloczek do kluczy przedstawiający słynnego krakowskiego smoka nie są wyprodukowane w Polsce.
Mimo że ciężko w to uwierzyć, jest to brutalna prawda.

Kto nie wierzy, niech sprawdzi na filiżance w której pije każdego dnia kawę lub niech zobaczy na t shirt z orłem, który ma na sobie. Większość produktów, które są w sprzedaży, zostało wyprodukowanych w Chinach przez dzieci lub byann.pl pończochy ślubne słabo opłacone. Pomijając ten wątek, trzeba być świadomym, że w ten sposób nie wspomagamy polskiej gospodarki. Także w przypadku polskiej żywności można zauważyć smutną prawdę. Bardzo dużo polskich wytwórni zostało sprzedanych z rozmaitych powodów, często aby ochronić je przed zamknięciem. Czy naprawdę nie mamy nic z czego powinniśmy być dumni? – sprawdź ofertę Aim Right.
t shirt z orłem

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście w ostatnich latach powstało wiele nowych firm wytwarzających produkty stuprocentowo polskie. Wśród polaków zapanowała moda na docenianie swojskich rzeczy. Dzięki temu wcześniej wspomniana koszulka (zobacz: koszula z haftem) z orłem, może być całkowicie polska. Począwszy od nici, poprzez materiał, aż po grafikę zaprojektowaną przez miejscowego artystę. Zwolennicy towarów importowanych jako najważniejszy argument przytaczają cenę. Ciężko się z tym nie zgodzić, bo ubrania z Azji czy Bangladeszu są kilka razy tańsze ale jest to okupione słabą jakością albo złym traktowaniem pracownika – .

Jakość polskich produktów nie odbiega od tej zagranicznej. I mimo iż trudno byłoby otaczać się jedynie przez to, co polskie, warto jest odkryć gatunkowość i różnorodność rodzimych wyrobów.