Funkcja odzieży medycznej w pracy personelu placówek medycznych

Personel medyczny, w szczególności w klinikach oraz innych placówkach medycznych jest zobligowany do noszenia profesjonalnej garderoby. Każdemu, lekarz, głównie kojarzy się z białym kitlem, ale czasy, gdy odzież medyczna była tylko w białej barwie, już dawno minęły.
sukienka medyczna

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie, wytwórcy odzieży medycznej posiadają w swoim asortymencie różnorodne barwy oraz wzory ubrań.

Pielęgniarki i doktorzy medycyny mogą wybierać z różnych elementów odzieży.

W przypadku, kiedy musisz przestudiować rozpatrywaną sprawę także od innej strony, sprawdź więcej szczegółów w serwisie, ponieważ on również ją przedstawia.

Dawniej panowały głównie fartuszki medyczne, a teraz możemy wybierać: para spodni lub spódnica medyczna, profesjonalne buty, bluzki z długim rękawkiem albo sukienka medyczna, okulary laboratoryjne i wiele innych.

Odzież medyczna powinna wypełnić dużo wytycznych oraz przejść różne testy, szczególnie taki na wytrzymałość. Na przykład, takie fartuszki medyczne nie powinny się łatwo porwać. Ich funkcją jest ochrona pracownika medycznego przed patogenami, a w szpitalu nie raz może zdarzyć się sytuacja, że pacjent w agonii złapie za fartuch. Taką samą wytrzymałość powinny mieć także pozostałe elementy garderoby pracowników medycznych.
Dodatkowo, nie ma znaczenia, czy jest to sukienka medyczna, czy bluzka z długim rękawem, czy spodnie, czy spódnica medyczna – wszystkie podlegają rozporządzeniom, w odniesieniu do metod ich czyszczenia – Vena Uniformy. Sanepid ma prawo zażądać od kliniki pokazania umowy prawnej z pralnią medyczną, która dba o należytą sterylizację odzieży medycznej. Brak tego typu umowy może kosztować szpital bardzo wysoką karę.
Wszelkie przepisy, względem odzieży lekarza lub sanitariuszki są mocno uzasadnione. praca z chorymi pacjentami niesie za sobą wysokie ryzyko, szczególnie ze względu na kontakt z rozmaitymi zarazkami i patogenami. Częsta zmiana garderoby medycznej i jej właściwa dezynfekcja ma także na celu zabezpieczenie ludności zdrowej przed roznoszeniem się chorobowych patogenów poza obręb placówki. Wszystkie medyczne rzeczy, odpady oraz ciuchy, są zawsze właściwie zaplombowane i nie należy korzystać z takich, które posiadają w opakowaniu nawet małe rozdarcie.
Opieka nad chorymi jest bardzo odpowiedzialna.

Pracownik powinien dokonać wszystkiego, żeby nie zaszkodzić chorym, którzy są pod jego opieką oraz aby nie narazić siebie samych na zbędne ryzyko. Dlatego, tak istotna jest odpowiednia odzież medyczna –