Dresscode – normy odnoszące się do ubioru obowiązujące w miejscu pracy.

Strój ma ogromne znaczenie, i to nie tylko w życiu codziennym, ale również, a być może głównie w miejscu pracy. To w jaki sposób się prezentujemy to nasza wizytówka, bowiem pierwsze wrażenie jest tylko jedno i wypada sprawić, aby było ono jak najlepsze. Sporo z nas zapewne słyszało o czymś takim jak dresscode, czyli regułach stroju obowiązujących w miejscu, w którym wykonujemy swoje obowiązki.

W zależności od miejsca, zasady te się różnią, wiadomo, że osoby, które są zatrudnione w banku, czy też korporacji, nie będą mogły ubierać stroju roboczego, a raczej ubiorą się elegancki strój, dzięki któremu będą prezentować się profesjonalnie. Taki strój jest niezwykle ważny i wymagany przez sporą ilość zatrudniających, co oczywiście, jest czasami trudne, kto bowiem chce zakładać garnitur, kiedy gorąc leje się z nieba i jedyne o czym myślimy to szorty i t-shirt? Jednakże nie ma to najmniejszego znaczenia, w pracy musimy wyglądać tak, jak wymaga nasz chlebodawca. Każdy musi dostosować się do ogólnie panujących reguł w korporacji, nie ma odstępstw od reguły. Co ciekawe, na zatrudnionych, którzy nie przestrzegają zasad stroju, można nałożyć karę, zatem korzystniej jednak posłuchać pracodawcy.

kucharz przyrządzający potrawę w restauracji

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com

Tego typu dresscode jest najbardziej popularny w korporacjach, gdzie nadzwyczajnie troszczy się o to, by ich pracownicy szanowali zasad dotyczących danego stroju. Pracownicy zwykle informowani są o zasadach jeszcze przed zaczęciem wykonywania pracy, co świadczy o tym, iż reguły te są niezwykle respektowane. Należy mieć na uwadze, że dresscode nie determinuje tylko rodzaju ubioru, ale również jego barwę i nie jest to widzimiś szefa, tylko świadczy nie tylko o profesjonalizmie całej korporacji, ale również, co ważne, jest wyrazem respektu w stosunku do klienteli. Do najczęściej zabronionych rzeczy odnoszących się stroju zalicza się zakaz odkrywania wybranych części ciała, zabrania się również zakładania jeansów czy klapków, wszystkie te zabiegi w trosce o dobre imię przedsiębiorstwa. W tym przypadku, nierzadko zdarza się, iż ubiór zostaje sfinansowany przez pracodawcę, by nie obciążać kieszeni pracowników.

W danych środowiskach, strój to nie tylko sprawa prezentowania się, ale ochrony, bowiem dane profesje wymagają noszenia specjalnie specjalnego kostiumu, który pełni również funkcję ochronną. Do takich zawodów należą nie tylko te wykonywane w fabrykach, ale także kucharze, który zakładają, znany większości, kitel, który z pewnością mówi nam jaką profesję wykonują. Każdy przecież widząc kucharza ubranego w specjalny strój, zaczyna go bardziej respektować i wierzy w jego zdolności. Z tego powodu też tak istotny jest taki strój w miejscu pracy, bowiem automatycznie wpływa on na psychikę potencjalnego klienta.

obsługa hotelowa

Autor: Porto Bay Hotels & Resorts
Źródło: http://www.flickr.com
Oferta firm, które proponują odzież (importer odzieży używanej) dla kucharzy, jest naprawdę duża, więc każdy pracodawca znajdzie coś stosownego dla zatrudnionych, co interesujące, zapewne wielu z nas dostrzegło, iż rozpoznawalni, międzynarodowi kucharze, noszą specjalne stroje kucharskie, co jest gwarancją ich talentu w dziedzinie gastronomii. Kolejną branżą, w której ubiór to również wizytówka całego zakładu, jest branża hotelarska, dresscodu przestrzega się zwykle w renomowanych hotelach, w których serwis jest na najlepszym poziomie, a zatrudnieni noszą przygotowane specjalnie dla danego hotelu kostiumy, które stają się znakiem rozpoznawczym całego hotelu – sprawdzić to możemy wyszukując w Internecie frazę odzież dla hoteli. Wyświetli się nam szeroka gama specyficznych mundurków. Wiemy już, że stosowny strój w pracy, to nie tylko sprawa estetyki, ale również dbałość o klienta i nasze bezpieczeństwo.