Czym nakryć głowę małego dziecka?

Czapka, kapelusik albo chustka – to okrycia główki, które w większości wypadków kupujemy dla noworodka. Lecz czy na pewno wiemy, kiedy jakie okrycie głowy wkładać? Oraz na co zwracać uwagę w trakcie sprawunków, aby dobrze dopasować czapeczki niemowlęce? Dowiedz się, kiedy czapka jest niezbędna, a kiedy możemy jej oseskowi nie zakładać.

Jeśli porównasz Rozmiary główki oseska z rozmiarem całego jego ciałka, niechybnie zauważysz, iż jest ona nieproporcjonalnie duża.

A jest tak stąd, iż to właśnie głową dzidziuś toruje drogę na świat. Jeszcze do niedawna pokutował obyczaj, by oseskom do czasu ukończenia trzech miesięcy życia wkładać czapeczkę w mieszkaniu. Dziś wiemy, że nie ma takiej konieczności, a czasem jest to wprost szkodliwe, bowiem dziecko leżące w czapeczce w domu, zwłaszcza w nagrzanym pokoju, może się przegrzać. Można jednakże zrobić wyjątek i wkładać maluchowi czapeczkę po ablucji, na jakieś 30 minut – ale jedynie wtedy, gdy kąpiecie berbecia w nagrzanej łazience, a potem przenosicie do dużo od niej chłodniejszego wnętrza (nie ma zaś takiej potrzeby, kiedy w łazience i w pokoju jest taka sama temperatura). Powinna to być jednakże czapka cieniutka oraz lekka – najlepiej bawełniana, jaka przepuszcza powietrze. Czapeczka powinna dobrze przylegać do głowy, jednakże nie może być nadto ciasna, ażeby nie cisnęła główki dziecka.
W trakcie werandowania lub na spacerze maluszek musi mieć okrytą główkę.

Czym, to zależy od aury. Im chłodniej, tym czapka winna być cieplejsza jak też szczelniej chronić uszka. Jeżeli idzie o czapki dziecięce zimowe obfity ich wybór odnajdziesz w necie.

czapka (www.skalnik.pl/odziez-biegowa-czapki-do-biegania.html)