Czy pogodę da się trafnie przewidzieć?

Zjawiska pogodowe, po mimo, że oglądane i odczuwane przez każdego z nas na co dzień, nie są do końca wyjaśnione przez co niejednokrotnie dla sporej grupy ludzi pozostają niewiadomą. Dlaczego powstaje tęcza? Dlaczego piorun nie trafia w jedno miejsce 2 razy Dlaczego pada grad? Pogodowe tajemnice od teraz z portalem pogodowym nie pozostaną już zupełną zagadką.

Bańka mydlana, łąka

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Każdemu nie raz zdarzyło się nieźle zmoknąć wracając do domu, niewłaściwie ubrać na pozornie ciepły dzień albo powiesić pranie pół godziny przed burzą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jaka będzie dziś pogoda Aby zminimalizować ilość niespodziewanych sytuacji warto zajrzeć na stronę pogodową gdzie zawsze znajdziemy bieżącą prognozę pogody dla naszego miasta.

Przewidzieć pogodę na kolejny dzień to zdecydowanie trudne zadanie, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej. Łatwiej o zapowiedź pogody na obu biegunach niż o przybliżony opis Polskiej pogody. Jednak nie musimy wnikliwie słychać codziennych doniesień o przewidywalnej temperaturze, stopniu wilgotności czy zachmurzeniu dla naszego regionu, bo, od teraz gdy tylko chcemy poznać prognozę na następny dzień lub tydzień wystarczy po prostu wejść na serwis pogodowy gdzie szybko przeczytamy aktualne i sprawdzone informacje.

Warunki związane z zachmurzeniem, średnia temperatura mierzona o różnych porach dnia, poziom wilgotności i natężenie i kierunek wiatru to jedynie niektóre dane prezentowane w nowym serwisie meteorologicznym. Zaledwie bardzo krótki opis wystarczy, by odpowiednio przygotować na wszelkie zjawiska atmosferyczne z którymi przyjdzie nam się zmierzyć.

Charakter wiatru, przewidywane opady lub ich brak, przewidywana ilość stopni Celcjusza oraz niezbyt długi opis – nieskomplikowany przepis na to by uniknąć codziennych meteorologicznych wpadek. Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem warto zarezerwować sobie chwilę i sprawdzić na jakie pogodowe niespodzianki powinniśmy się przygotować.

Dynamiczność cyrkulacji, spora siła wiatru i inne zjawiska pogodowe to główne przyczyny dla których próby przewidzenia pogody na okres bardziej odległy aniżeli 4-5 dni bardzo często nie pokrywają się z rzeczywistością.

Niniejszy artykuł omawia naprawdę ciekawe sprawy, jednak zobacz jeszcze tamto opracowanie (http://sport-dog.pl/pl/c/Niewidzialne-ogrodzenie-dla-psa-DOGtrace/40) – z pewnością stwierdzisz, że są warte zapamiętania.

Największa, bo ponad 85 procent sprawdzalność prognoz jest odnotowywana właśnie dla przewidywań krótkoterminowych sporządzanychdla niewielkich obszarów.
Nasza strefa klimatyczna sprawia, że znajdujemy się w obrębie mapy pogodowego ryzyka. Co prawda, błotne ulewy czy trzesięnia ziemi są dla nas czymś bardzo rzadkim jednak możliwość przewidzenia dokładnej temperatury, charakteru opadów czy mocy wiatru sprawia, że wysoce sprawdzalne są tylko prognozy na krótki okres dla określonego obszaru.

Rekordowe temperatury, silne wiatry czy stopień opadów, mające miejsce coraz częściej nie pozostają bez wpływu na próby prognozowania pogody. I choć na co dzień nie musimy bać się aż tak poważnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze patrzmy na prognozę opracowaną najdalej na kilka dni i dopasowaną do naszego regionu, bowiem jedynie meteorologiczne prognozy na max. tydzień pokrywają się najbardziej z faktyczną pogodą.