Co oferują Bieszczady? Czemu właśnie w te rejony warto się wybrać?

Bieszczady, pomimo dość niewielkiej gęstości zaludnienia, były miejsce zamieszkałym już w czasie neolitu. Ciekawe zjawisko, szczególnie iż spora część starych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu i rozrastała się do rozmiarów ogromnych dzisiaj ośrodków, a tego w Bieszczadach po prostu nie ma.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony, patrząc na tamte okolice, na Bieszczady atrakcje, czyli przystępne niskie góry, ogromne obszary zalesione i rozległe połoniny, wydają się one świetnym miejscami do osiedlenia się oraz przebywania w tamtym rejonie, a dodając do tego dostępność dzikich zwierząt (nawet dziś Bieszczady zamieszkuje sporo ginących, niespotykanych nigdzie indziej w Polsce, rodzajów zwierząt) nie widzi się nic zaskakującego w tym pierwotnym osadnictwie. W dużej liczbie bieszczadzkich miejscowościach prowadzono badania archeologiczne, odnaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, a do tego wyraźne wpływy Celtów – odwiedź Polańczyk domki.

Młodsze osadnictwo jest datowane na okres średniowiecza: pojawili się tam osadnicy z innych terenów naszego kraju, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Wiele wiosek i małych miejscowości leżących na tych terenach założonych zostało właśnie w tamtych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach.

Jeśli takiego rodzaju tematyka jest dla Ciebie niebagatelna, to śmiało zerknij na serwis (https://www.coraltravel.pl/Grecja/Kreta/hotel/HERONISSOS_/1309/40-1783-24FF.html), który na pewno również przypadnie Ci do gustu!

Na Tym terenie mocne piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) oraz równie tragiczna w skutkach akcja Wisła – duża akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w której wyniku swoje rodzinne tereny musiała opuścić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad. Obecni mieszkańcy to przede wszystkim osadnicy z różnych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak smutnych zajściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dziś, nadal z rysem charakterystycznym dla bieszczadzkiej dziczy, są coraz bardziej popularne turystycznie. Infrastruktura na miarę współczesności daje dużą dostępność sportów typowo górskich, wodnych jak i stacjonarnych miejskich uciech. Dziś wypoczynek w tym miejscu to duża radość dla turystów z Polski i spoza naszego kraju (zobacz artykuł Bieszczady atrakcje).

Jeśli masz ochotę zdobyć bardziej dokładne informacje na omawiany tutaj temat, to przeczytaj szczegóły (http://www.coraltravel.pl/Bu%C5%82garia/Burgas/hotel/KAVKAZ_GOLDEN_DUNE_HOTEL/8238/40-1369-24FF.html), które najnormalniej w świecie Cię pochłoną.

Nie jest to jednak aż tak skomercjalizowany region, dlatego ten, kto szuka spokoju i odpoczynku wśród dźwięków natury, odnajdzie je w Bieszczadach.