Bandany – historia kominów

Niezbędnymi częściami garderoby noszonymi nie tylko zimą są z całą pewnością dodatki takie jak szale, szaliki, chusty, apaszki, bandany czy kominy.

bandana

Źródło: Stanteks
Bandany były w przeszłości noszone przez francuskich robotników. Spopularyzował je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy to w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najwybitniejszych powieści francuskiego Naturalizmu). Jedną z głównych postaci tej książki był paryski zadymiarz Gawrosz. Stąd – pewnie przez bardzo liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się te nakrycia głowy tak bardzo powszechnie użytkowane.

Bandany wkładają aktualnie nawet już nieduże dzieci. Mamy i nianie stroją swoich Jasiów i Tomeczków w dżinsy, bluzy, a pod szyją zawiązują chłopcom standardową czarną bandanę albo też awangardowe barwne chusty bardzo często w dosyć jaskrawych jak na chłopięcą modę barwach. Ostatnio powszechnie używane zostały również szale. Zasadniczo bez znaczenia jest wiek urwisa – może jeszcze nie mieć roczku – a podobnie jak jego starszy brat wkłada się mu bandanę. Do dyspozycji mamy, nianie mają dużą ilość wzorów. Mogą zakupić nie tylko bandany wielokolorowe ale też z nadrukami bardzo często przedstawiającymi postacie z popularnych filmów animowanych na przykład „Pingwiny z Madagaskaru” czy też z „Kubusia Puchatka”.

szal

Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko młodzi mężczyźni wkładają bandany ale także i ich nieco bardziej grzeczne siostrzyczki, które wzorują się na swych modnych mamusiach. Zobacz oryginalne bandany. W tym dziale dziecięcej mody znajdujemy pełne odwzorowanie „dorosłych” trendów, tak więc są to również desenie zaczerpnięte z kultury ludowej.

Rzecz jasna także dorośli wkładają ten rodzaj dodatku, zwłaszcza wiosną. U dorosłych tak samo jak u maluchów wiek ani płeć są bez znaczenia. Mężczyźnie najbardziej pasuje bandana w zestawieniu z kurtką ze skóry, obcisłych dżinsach no i rzecz jasna motocyklu (najlepszy byłby Harley-Davidson i to w kolorze ciemnozielonym).

Można także ujrzeć bandanę w ubiorze męskim nieco mniej rockowym. Pan preferujący zabawy nieco bardziej spokojne niż jazda na niebezpiecznym pojeździe, na niedzielny spacerek z bliskimi może sobie włożyć odpowiednio dobraną chustkę do swej ulubionej sportowej marynarki i z pewnością będzie świetnie wyglądał gdy razem z równie elegancką rodzinką podczas spaceru wejdzie do cichej, romantycznej kawiarenki na mocną, aromatyczną słodką kawunię po obiedzie.