Bandany – historia kominów

Niezbędnymi częściami garderoby noszonymi nie tylko zimą są z całą pewnością dodatki takie jak szale, szaliki, chusty, apaszki, bandany czy kominy.

bandana

Źródło: Stanteks
Bandany były w przeszłości noszone przez francuskich robotników. Spopularyzował je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy to w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najwybitniejszych powieści francuskiego Naturalizmu). Jedną z głównych postaci tej książki był paryski zadymiarz Gawrosz. Stąd – pewnie przez bardzo liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się te nakrycia głowy tak bardzo powszechnie użytkowane.

Bandany wkładają aktualnie nawet już nieduże dzieci.

Opublikowany tekst Ci się spodobał? To odwiedź serwis (https://rarist.pl/), a znajdziesz większą ilość podobnych informacji, które także będą ciekawe.

Mamy i nianie stroją swoich Jasiów i Tomeczków w dżinsy, bluzy, a pod szyją zawiązują chłopcom standardową czarną bandanę albo też awangardowe barwne chusty bardzo często w dosyć jaskrawych jak na chłopięcą modę barwach. Ostatnio powszechnie używane zostały również szale. Zasadniczo bez znaczenia jest wiek urwisa – może jeszcze nie mieć roczku – a podobnie jak jego starszy brat wkłada się mu bandanę. Do dyspozycji mamy, nianie mają dużą ilość wzorów. Mogą zakupić nie tylko bandany wielokolorowe ale też z nadrukami bardzo często przedstawiającymi postacie z popularnych filmów animowanych na przykład „Pingwiny z Madagaskaru” czy też z „Kubusia Puchatka”.

szal

Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko młodzi mężczyźni wkładają bandany ale także i ich nieco bardziej grzeczne siostrzyczki, które wzorują się na swych modnych mamusiach. Zobacz oryginalne bandany. W tym dziale dziecięcej mody znajdujemy pełne odwzorowanie „dorosłych” trendów, tak więc są to również desenie zaczerpnięte z kultury ludowej.

Rzecz jasna także dorośli wkładają ten rodzaj dodatku, zwłaszcza wiosną. U dorosłych tak samo jak u maluchów wiek ani płeć są bez znaczenia. Mężczyźnie najbardziej pasuje bandana w zestawieniu z kurtką ze skóry, obcisłych dżinsach no i rzecz jasna motocyklu (najlepszy byłby Harley-Davidson i to w kolorze ciemnozielonym).

Można także ujrzeć bandanę w ubiorze męskim nieco mniej rockowym. Pan preferujący zabawy nieco bardziej spokojne niż jazda na niebezpiecznym pojeździe, na niedzielny spacerek z bliskimi może sobie włożyć odpowiednio dobraną chustkę do swej ulubionej sportowej marynarki i z pewnością będzie świetnie wyglądał gdy razem z równie elegancką rodzinką podczas spaceru wejdzie do cichej, romantycznej kawiarenki na mocną, aromatyczną słodką kawunię po obiedzie.